Zaznacz stronę

Wakacje niestety są już za nami, a przed nami kolejny rok szkolny oraz powrót do pracy po czasie urlopowym. Nauka i praca zaczęła się na dobre dlatego i my i nasze dzieci potrzebujemy teraz bardziej wyostrzyć umysł. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre olejki eteryczne oferują właściwości, które poprawiają klarowność umysłu i koncentrację, dzięki czemu możemy polepszyć wyniki w szkole, na uczelni, w pracy czy w życiu codziennym. Dzieje się tak ponieważ zawierają one potężne związki roślinne, które oferują gamę korzyści dla naszej psychiki.

Olejki eteryczne na poprawę koncentracji:

 

Olejek z Kadzidłowca – lekko owocowy, pikantny i ziemisty, używany przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniony bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Można dodać kilka kropli do kąpieli tuż przed snem dla relaksu i poczucia spokoju. Rano – kilka kropli do dyfuzora dla koncentracji lub wąchać bezpośrednio z buteleczki.

Olejek z Cytryny – pomaga nie tylko w poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy, wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Dzieje się tak, ponieważ, jak wykazują badania, olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu.
Doskonale sprawdza się w sprayu. Wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie.

Olejek z Wetiwerii – pochodzi z Indii i jest stosowany w medycynie tradycyjnej w Azji i w Afryce Zachodniej od tysięcy lat. W Indiach i na Sri Lance często nazywany jest “olejkiem spokoju”. Ma egzotyczny, dymny i słodki zapach. Używany jest w aromaterapii dla relaksu, pomaga w łagodzeniu stresu emocjonalnego, a także ataków paniki, przy lękach i bezsenności.
Olejek można stosować na wiele sposobów, w tym po prostu trzymając butelkę pod nosem. Wcieranie go w stopy, przed pójściem do łóżka, może pomóc w poprawie jakości snu, co również poprawia jasność umysłu, skupienie i koncentrację następnego dnia. W ciągu dnia można dodać kilka kropli do dyfuzora, aby zapach rozprzestrzeniał się w pokoju. Jeśli zapach jest zbyt ziemisty, można dodać kilka kropli innego olejku eterycznego np. lawendy.

Olejek z Lawendy – jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Jest znany z tego, że pomaga poprawić koncentrację, sprzyja relaksacji i uspokojeniu, a także pomaga likwidować lęk. Badania austriackiego Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu wykazały, że olejek lawendowy był w stanie zmniejszyć lęk, działając równie dobrze lub nawet lepiej niż syntetyczny lek Ativan.
Olejek lawendowy był używany od wieków, aby pomóc tym, którzy walczą z bezsennością. Wdychanie olejku faktycznie obniża ciśnienie krwi, wprowadza organizm w stan bardziej zrelaksowany. Kwiaty lawendy zostały zatwierdzone do stosowania jako herbata do leczenia niepokoju i bezsenności w Niemczech.Olejek można nanosić miejscowo, 2 lub 3 krople umieścić na nadgarstkach, klatce piersiowej lub tylnej części szyi.

Olejek z Mięty Pieprzowej – jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati w 2012 r. zatytułowane “Wpływ mięty pieprzowej na wydajność pamięci” wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28%.
Olejek miętowy jest szczególnie skuteczny, gdy jest stosowany miejscowo dla szybkiego zwiększenia energii w ciągu dnia, a także dla poprawy ostrości, koncentracji i jasności umysłu. Warto nosić przy sobie małą buteleczkę i wdychać w razie potrzeby.

Olejek eteryczny szałwii – jest parą destylowaną z pąków i liści rośliny szałwiowej, kuzynki szałwii ogrodowej. Pochodzi z Europy. Zioło było używane leczniczo od wieków i po raz pierwszy zostało opisane na piśmie w 4 roku pne. Dziś wiadomo, że jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Badania w 2005 r. wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olej poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania. Aby użyć olejku z szałwi, wlej kilka kropli do dyfuzora lub wdychaj z butelki lub chusteczki, gdy zajdzie taka potrzeba.

Olejek eteryczny z rozmarynu – to dobrze znane zioło, które jest powszechnie stosowane w kuchni, ale oferuje znacznie więcej korzyści niż kulinarnych. Jego kojący aromat może pomóc uspokoić umysł, poprawić koncentrację, opanować stres i złagodzić niepokój. To wiecznie zielone zioło, które pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Badania pokazują, że może także tymczasowo poprawić pamięć. Aby poprawić czujność, spróbuj połączyć ją z olejem cytrynowym.

?5 sposobów użycia olejków eterycznych dla ostrości i koncentracji:

➡️ Nakładaj miejscowo – dodaj 2-3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcieraj w skórę.
➡️ Dodaj do kąpieli lub skorzystaj z prysznica – dodaj kilka kropelek olejku do swojej wanny lub popryskaj na ścianie prysznica i pozwól parze rozprowadzić aromat.
➡️ Korzystaj z dyfuzora – dyfuzor to genialne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. W moim dyfuzorze rano goszczą cytrusy na koncentrację i dobry nastrój, wieczorem lawenda na dobry sen.
➡️ Używaj Spray – dodaj kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem i napełnij wodą, aby ułatwić rozpylanie w pomieszczeniu.
➡️ Inhaluj bezpośrednio – najprostszym sposobem na skorzystanie z powyższych olejków eterycznych jest bezpośrednie wdychanie zapachu w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Wystarczy pociągnąć nosem prosto z butelki, dodać kroplę lub dwie do chusteczki lub rozcierać w dłoniach i wąchać.

 

Opracowano na podst. 
https://www.naturallivingideas.com/essential-oils-for-focus/?utm_source=facebook&utm_medium=socialwarfare&utm_campaign=SocialWarfare