Zaznacz stronę

Olejek eteryczny Copaiba staje się coraz bardziej znany i poszukiwany, a to dzięki jego niezwykłym właściwościom. W literaturze specjalistycznej pojawia się coraz więcej informacji na temat tego olejku, choć niestety głównie w języku angielskim.

 

Co to jest Copaiba?

Olej Copaiba pochodzi z drzew copaiba, których zidentyfikowano ponad 70 gatunków i  z których najwięcej znajduje się w Ameryce Południowej i Środkowej.

Drzewa Copaiba naturalnie produkują żywicę, która to jest wydobywana z drzewa poprzez wywiercenie dziury w pniu. Następnie do otworu wkłada się rurę, umożliwiając wypłynięcie żywicy.

Żywica, a olejek eteryczny

Olejek eteryczny Copaiba produkowany jest z żywicy drzewa copaiba. Jest ekstrahowany w procesie destylacji z parą wodną.

Właściwości i zastosowania olejku eterycznego Copaiba

Ludzie, którzy mieszkają na obszarach, na których rosną drzewa copaiba, od dawna używają żywicy copaiba do różnych celów. Oto niektóre z nich:

  • jako środek przeciwzapalny
  • wspomaga gojenie ran
  • przynosi ulgę w bólu
  • w leczeniu szerokiej gamy zakażeń, w tym zakażeń pęcherza moczowego, rzeżączki i paciorkowca
  • zakażenia pasożytem, który powoduje leiszmaniozę
  • jako afrodyzjak
  • w produktach kosmetycznych, takich jak mydła, płyny i szampony

Jak dotąd wiele potencjalnych zastosowań  oleju żywicy copaiba i olejku etrycznego copaiba opiera się na niepotwierdzonych raportach. Nie oznacza to jednak, że naukowcy nie badali copaiby.

Chociaż wiele badań przeprowadzono na zwierzętach, wyniki w większości były obiecujące. Rzućmy okiem na to, co mówią niektóre badania.

Właściwości przeciwzapalne

Stany zapalne organizmu są związane z wieloma różnymi chorobami. Z tego powodu badania nad działaniami przeciwzapalnymi copaiby mogą mieć duży wpływ na rozwój przyszłych metod leczenia.

Badania z 2014 roku  oceniły wpływ żywicy olejowej copaiba w mysim modelu stwardnienia rozsianego (SM). Okazało się, że leczenie żywicą olejową copaiba miało wpływ na dwie rzeczy:

  • obniżoną produkcję niektórych komórek związanych z zapaleniem
  • obniżoną ilość rodników tlenowych, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek

Kolejne badanie na szczurach z 2017 r. dotyczyło wpływu leczenia olejem copaiba na uszkodzenie języka. Tkanka języka szczurów traktowanych żywicą copaiba wykazywała mniejszą obecność komórek związanych z zapaleniem.

Natomiast badanie z 2018 roku oceniało wpływ żywicy olejowej copaiba na szczurzy model zapalenia jelita grubego. Odkryli, że chociaż żywica olejowa copaiba zmniejszyła stan zapalny i rodniki tlenowe, nie zapobiegła uszkodzeniom okrężnicy.

Aktywność przeciwbakteryjna

 

W jednym z badań z 2016 r. oceniono aktywność przeciwdrobnoustrojową żywicy olejowej copaiba wobec standardowego szczepu bakterii Staphylococcus aureus, który może powodować zakażenia skóry i ran. Naukowcy odkryli, że nawet niskie stężenia żywicy copaiba były w stanie hamować rozwój bakterii.

Kolejne badanie z 2016 roku,  ocenia aktywność żelu z żywicy copaiba na gatunki bakterii Streptococcus obecnych na zębach. Badanie wykazało, że żel wykazuje działanie przeciwbakteryjne przeciwko wszystkim badanym gatunkom. Konieczne są jednak dalsze badania, aby określić charakter i skuteczność tego działania.

Ulga w bólu

Badanie z 2018 r. porównało efekt masażu z olejkiem eterycznym copaiba i olejkiem eterycznym Deep Blue u osób z zapaleniem stawów. Odkryto, że w porównaniu z masażem olejem kokosowym, mieszanka copaiba i Deep Blue doprowadziła do zmniejszenia oceny bólu, zwiększenia siły palców i poprawy zręczności palców.

Leiszmanioza

Leiszmanioza jest stanem spowodowanym przez pasożyty z rodzaju Leishmania. Skórna forma leiszmaniozy powoduje powstawanie zmian skórnych i wrzodów.

W jednym badaniu z 2011 r. zbadano wpływ żywicy olejowej copaiba na myszy z leiszmaniozą skórną. Okazało się, że doustne i skojarzone leczenie miejscowo-doustne spowodowało znacznie mniejszy rozmiar zmiany. Dalsze badania wykazały, że żywica olejowa copaiba może wpływać na błony komórkowe pasożyta Leishmania.

Środki ostrożności

Spożycie dużych dawek żywicy copaiba może spowodować zaburzenia, takie jak nudności, wymioty i biegunka. Do tej pory nie zgłoszono możliwych zagrożeń lub interakcji dla olejku eterycznego copaiba.

Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i powinny być zawsze rozcieńczane przy zastosowaniu miejscowym. Jeśli martwisz się o potencjalną reakcję skórną, powinnaś przetestować niewielką ilość rozcieńczonego olejku copaiba na skórze przed użyciem go do większych zastosowań.

Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz jakiekolwiek podstawowe schorzenia, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku eterycznego copaiba.

Jak używać olejku eterycznego Copaiba

Olejek eteryczny copaiba można stosować miejscowo w takich sytuacjach  jak zapalenie, ból lub na gojące się rany.

W przypadku miejscowego stosowania olejków eterycznych należy zawsze odpowiednio rozcieńczyć go w oleju nośnikowym. Dostępnych jest wiele różnych olejów nośnikowych, np:  olej z awokado, olej jojoba, olej migdałowy, olej z pestek winogron czy rafinowany olej kokosowy.

Najczęściej zaleca się, aby rozcieńczać olejek eteryczny w stosunku 5 kropel olejku eterycznego na niecałe 30 ml oleju nośnikowego.

Olejek eteryczny copaiba można stosować miejscowo na wiele sposobów, w tym jako kompres, olej do masażu, krem lub balsam.

Jak widać zbadanych naukowo właściwości copaiby jest dość sporo.

Osobiście olejek eteryczny Copaiba służy mi jako “kosmetyk” do twarzy, który naturalnie roświeta skórę.

Jeśli używasz copaiby jeszcze w inny sprawdzony sposób,to napisz śmiało komentarz pod tym artykułem.

Chcesz zamówić Copaibę?

Dowiedz się dlaczego warto się zarejestrować w doTerra?
– 25% – tyle będzie wynosił Twój rabat po założeniu konta w doTERRA
+ 44% – tyle doTERRA zwróci Ci z wartości Twojego zamówienia w postaci punktów, które możesz wymieniać na produkty.

Żródła:

Jeśli masz pytanie - pisz śmiało!

3 + 4 =